Posts

Chirie vs rate vs proprietate

Image
                      Mi s-a pus pata pe organizarea spațiului de locuit așa că acum lucrez la un studiu pe acest subiect. Una din perspectivele studiate este minimalismul, printre sursele studiate este și fenomenul de tiny housing, și m-a fascinat motivul pentru care apelau oamenii la aceasta formă “atipică” de locuire. Pe lângă apropierea de natura, sustenabilitate și un stil de viață minimalist, independența și stabilitatea financiară erau mai mult decât pomenite în treacăt. Oamenii voiau să scape de chirie, de ipotecă, de teama de a pierde căminul odată cu locul de muncă.           Însă nu despre fenomenul tiny housing vreau să discut, pentru că la noi acest curent este slab și descurajat de legislația rigidă, ci despre sentimentul de stabilitate dat de statutul de proprietar.           România este țara cu cel mai mare număr de proprietari din Europa, ceea ce, după părerea speci...

"Sania" de unică folosință

Image
               Săptămână trecută, joi mai exact, am ieșit la săniuș într-un parc mare din București . Bucurie mare, nu mereu avem parte de zăpadă bună de săniuș în București, așa că încercăm să ne bucurăm de ea la maxim când avem ocazia.         Zăpada, derdelușul, soarele cu dinți, chiotele copiilor, oamenii de zăpadă, ne fac să ne întoarcem în copilărie, să re-vizităm propriile amintiri frumoase și chiar sa redevenim copii pentru o oră, poate două, în mijlocul iureșului unui oraș mare.          Nu am fost primele pe pârtia ad-hoc, au mai fost oameni cu o seară înainte, care, probabil din prea mult entuziasm, ori poate nu au avut cum să scoată în seara aceea săniuțele, sau nu au deloc, au ales să se dea pe pungă ori folie . Folia e ieftină, la îndemână și pe deasupra prinde viteză, e mult mai palpitantă decât sania. Există totuși și câteva dezavantaje ale foliei. În primul rând este mai greu de con...