Posts

Showing posts from February, 2026

"Sania" de unică folosință

Image
               Săptămână trecută, joi mai exact, am ieșit la săniuș într-un parc mare din București . Bucurie mare, nu mereu avem parte de zăpadă bună de săniuș în București, așa că încercăm să ne bucurăm de ea la maxim când avem ocazia.         Zăpada, derdelușul, soarele cu dinți, chiotele copiilor, oamenii de zăpadă, ne fac să ne întoarcem în copilărie, să re-vizităm propriile amintiri frumoase și chiar sa redevenim copii pentru o oră, poate două, în mijlocul iureșului unui oraș mare.          Nu am fost primele pe pârtia ad-hoc, au mai fost oameni cu o seară înainte, care, probabil din prea mult entuziasm, ori poate nu au avut cum să scoată în seara aceea săniuțele, sau nu au deloc, au ales să se dea pe pungă ori folie . Folia e ieftină, la îndemână și pe deasupra prinde viteză, e mult mai palpitantă decât sania. Există totuși și câteva dezavantaje ale foliei. În primul rând este mai greu de con...